KNX control unit 1 – 10 V, 4-gang, rail mounting device, 4 rail units
2194 REGHM
rail mounting device, 4 rail units
ETS product family: Illumination
Product type: Dimmer
Intended use
Product characteristics
ETS product family: Illumination
Product type: Dimmer
Intended use
- Switching and brightness setting for lamps with operating devices with 1-10 V interface
- Switching of electrical loads
- Mounting on DIN rail according to EN 60715 in distribution box
Product characteristics
- Manual switching of the relays is independent of the bus
- Switching of capacitive loads and the resulting high switch-on currents
- Flexible assignment of control inputs to switching outputs, e.g. to control RGBW lamps
- Operation of the switching outputs as a switching actuator
- Connection of different line conductors possible
- No additional power supply necessary
- Feedback of switching state and brightness value
- Switch position indication
- Burn-in function for fluorescent lamps
- Switch-on and dimming behaviour can be set
- Time functions: switch-on delay, switch-off delay, staircase lighting timer with switch-off warning
- Integration into light scenes
- Operating hours counter
Read less...
Read more...
Information
| Article number: | 2194 REGHM |
|---|---|
| EAN/GTIN: | 4011377150942 |
Read less...
Read more...
Technical data
| KNX medium: | TP 256 |
| Rated voltage KNX: | DC 21 ... 32 V SELV |
| Current consumption KNX: | max. 6 mA |
| Power loss: | max. 4 W |
| Ambient temperature: | −5 ... +45 °C |
| Storage/transport temperature: | −25 ... +70 °C |
| Control outputs | |
| Control voltage: | 1 ... 10 V |
| Control current per output: | max. 100 mA |
| rteipCable length: | max. 500 m (0.5 mm²) |
| Switching outputs | |
| Contact type: | floating relay contacts (μ contact) |
| Switching voltage AC: | AC 250 / 400 V |
| Switching current 230 V AC1: | 16 A |
| Switching current 230 V AC3: | 10 A |
| Switching current 400 V AC1: | 10 A |
| Switching current 400 V AC3: | 6 A |
| Fluorescent lamps: | 16 AX |
| Switching voltage DC: | DC 12 ... 24 V |
| Switching current DC: | 16 A |
| Min. switching current: | 100 mA |
| Switch-on current 150 µs: | 600 A |
| Switch-on current 600 µs: | 300 A |
| Ohmic load: | 3680 W |
| Capacitive load: | 16 A / 200 µF |
| Lamp loads | |
| Incandescent lamps: | 3680 W |
| HV halogen lamps: | 3680 W |
| LV halogen lamps with | |
| inductive transformers: | 2000 VA |
| electronic transformers: | 2500 W |
| Fluorescent lamps T5/T8 | |
| non-compensated: | 3680 W |
| parallel compensated: | 2500 W / 200 µF |
| lead-lag circuit: | 3680 W / 200 µF |
| Compact fluorescent lamps | |
| non-compensated: | 3680 W |
| parallel compensated: | 2500 W / 200 µF |
| Mercury vapour lamps | |
| non-compensated: | 3680 W |
| parallel compensated: | 3680 W / 200 µF |
| Connection, outputs | |
| Connection mode: | screw terminals |
| lsingle wire: | 1 x 0,5 ... 4 mm² |
| stranded without ferrule: | 1 x 0,34 ... 4 mm² |
| stranded with ferrule: | 1 x 0,14 ... 2,5 mm² |
| Mounting width: | 72 mm (4 rail units) |
Read less...
Read more...
Downloads
| Інструкція по використанню | |
|---|---|
| Документація по KNX-продукції | |
| Database ETS4 + ETS5 | |
| CAD (dwg) | |
| CAD (stp) | |
| EPLAN-макроси | |
| Текст тендерної пропозиції | |
| Декларація про відповідність ЄС | |
| Інформація про товар |
Read less...
Read more...
Logistik
| Single item | |
|---|---|
| Packaging unit | 1 pc. |
| Gewicht | 0.284 KG |
| Length | 94 MM |
| Höhe | 70 MM |
| Breite | 70 MM |
| Karton | |
| Packaging unit | 1 pc. |
| Gewicht | 0.319 KG |
| Length | 100 MM |
| Höhe | 100 MM |
| Breite | 78 MM |
Read less...
Read more...