Шлюз радио-KNX RF
MK 100 RF
Проектирование и ввод в эксплуатацию с помощью ETS 5 или более новой версии
Использование по назначению
Характеристики
Использование по назначению
- Соединение радиосетей KNX с проводными линиями KNX
- Повышение дальности радиосвязи в сетях KNX (работа в качестве повторителя) 24 V DC, арт. NT 2415 REG VDC)
- Установка в монтажной коробке с размерами согласно DIN 49073 в сочетании с подходящей крышкой
Характеристики
- Use as media coupler in the function of area or line coupler (depending on the physical address)
- Use as KNX RF repeater possible
- Filter settings and filter tables
- As of V01: KNX Data Secure compatible with ETS 5.7.3 or higher
- As of V02: use as segment coupler possible with ETS 6.0.5 or higher
- Influence on forwarding of group telegrams (routing) by filter function in coupler operation
- Support of the full address range (groups 0-31) for filter function
- Forwarding of group telegrams (TP > RF, RF > TP) parameterizable
- Forwarding of physically addressed telegrams (TP > RF, RF > TP) parameterizable
- Forwarding of broadcast telegrams (TP > RF, RF > TP) parameterizable
- Telegram repetitions in case of transmission errors for group, broadcast and physically addressed telegrams can be set on the TP side
- Telegram confirmation for group and physically addressed telegrams can be separately configured on the TP sid
- Configuration lock can be set (programming only via TP or RF)
- Светодиодная индикация
- Conversion and generation of RF system broadcast telegrams
- Support of long frames
- Safe-state mode to stop the application program (e.g. if the device does not function properly due to errors in the project design or during commissioning)
- Function for reset to delivery state
Read less...
Read more...
Information
| Article number: | MK 100 RF |
|---|---|
| EAN/GTIN: | 4011377127616 |
Read less...
Read more...
Technical data
| KNX RF | |
| Радиочастота: | 868,0 ... 868,6 МГц |
| Мощность передачи: | макс. 20 мВт |
| Дальность передачи (открытое пространство): | тип. 100 м |
| KNX TP (media coupler operation) | |
| Среда передачи данных KNX: | TP 256 |
| Режим ввода в эксплуатацию | S-режим |
| Напряжение питания KNX: | DC 21 ... 32 В SELV |
| Потребляемый ток KNX: | макс. 5 мA |
| Repeater operation | |
| Номинальное напряжение: | DC 24 В SELV |
| Data according to EN 300220 | |
| Категория приёмника: | 2 |
| Степень защиты: | IP20 |
| Степень защиты: | III |
| Температура окружающей среды: | −20 ... +55 °C |
| Температура хранения: | −25 ... +45 °C |
| Температура транспортировки: | −25 ... +70 °C |
| Относительная влажность: | 10 ... 100 % (без конденсата) |
| Размеры (Д x Ш x В): | 44 x 29 x 16 мм |
Read less...
Read more...
Скачать материалы
| Руководство по эксплуатации | |
|---|---|
| Документация по KNX продукту | |
| Systemdokumentation | |
| Release | |
| База данных ETS6 Secure | |
| База данных ETS5 | |
| Update | |
| Текст тендерной документации | |
| Декларация соответствия ЕС | |
| Технический паспорт продукта |
Read less...
Read more...
Logistic
| Single item | |
|---|---|
| Packaging unit | 1 pc. |
| Weight | 0.042 KG |
| Length | 81 MM |
| Height | 40 MM |
| Width | 81 MM |
| Carton | |
| Packaging unit | 10 pc. |
| Weight | 0.522 KG |
| Length | 220 MM |
| Height | 87 MM |
| Width | 170 MM |
Read less...
Read more...